Атестація лабораторій – підтвердження технічної компетентності лабораторій третьою незалежною стороною є загальноприйнятою практикою у країнах ЄС. Вибираючи компетентну лабораторію, виробник/постачальник продукції (замовник послуг лабораторії) мінімізує ризик отримання недостовірних, упереджених результатів вимірювання або випуску/постачання неякісної продукції.
У Законі України “Про метрологію та метрологічну діяльність”, який набув чинності з 01.01.2016 р., (далі Закон) відсутні вимоги щодо атестації вимірювальних лабораторій. Стаття 7 Закону передбачає уповноваження, а саме, визначено, що „повноваження центральних органів виконавчої влади, інших державних органів уповноважити підприємства та організації, їх відокремлені підрозділи та фізичних осіб – підприємців на проведення певних вимірів, не пов’язаних з оцінкою відповідності продукції, процесів та послуг (відповідність вимогам технічних регламентів) у сфері законодавчо регульованої метрології визначається законом”. На сьогоднішній день відсутній закон (або закони), згідно з яким процедуру такого уповноваження буде встановлено.
Відсутність атестації вимірювальних лабораторій створює певні складності підприємствам та організаціям при роботі із замовниками, оскільки не дозволяє офіційно підтверджувати свою здатність та технічну компетентність здійснювати певні виміри.
Враховуючи сказане, УКРСЕПРОЦЕНТР як центр консультації та як незалежна від замовників послуг організація, використовуючи накопичений досвід при проведенні консультацій з атестації вимірювальних лабораторій у державній метрологічній системі, здійснює оцінку вимірювальних можливостей.
Загальні вимоги та порядок проведення атестації викладено у СОУ 74.9-02568176-003:2016 система управління виміром. Вимоги до процесів вимірювання та вимірювального обладнання викладені у ДСТУ ISO 10012:2005 Системи керування вимірами. Вимоги до процесів вимірювань та вимірювального обладнання (ISO 10012:2003, IDT) та його застосовують на добровільній основі з метою оцінки вимірювальних можливостей та офіційного підтвердження здатності господарюючих суб’єктів, незалежно від їхньої галузевої підпорядкованості та форми власності, отримувати достовірні результати вимірювань із заданою точністю.
Необхідність оцінки та офіційного підтвердження вимірювальних можливостей визначається суб’єктами господарювання виходячи з власних потреб, вимог замовників вимірів та вимог чинного законодавства. У разі прийняття позитивного рішення щодо підтвердження технічної компетентності лабораторії, видається Свідоцтво про технічну компетентність лабораторії та галузь технічної компетентності лабораторії.